Depresja to wyrok

Mity na temat depresji
To nie prawda. Z depresją można walczyć. Często udaje się ją wyleczyć na zawsze, czasem zdarzają się nawroty choroby.

Depresja to taki większy smutek

Wszechogarniający, długotrwały smutek, to tylko jeden z objawów depresji. Każdy człowiek może czasem odczuwać obniżony nastrój, jednak tylko osoba cierpiąca na depresję ma myśli samobójcze, nie potrafi odnaleźć radości w życiu, codziennie czynności sprawiają jej trudności.

By pokonać depresję wystarczy myśleć pozytywnie

Depresja związana jest m.in. z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu. Pozytywne myślenie tego nie zmieni. Poza tym ciężko myśleć pozytywnie, gdy człowieka ogarnia otępienie, przejmujący smutek, niska samoocena i apatia. Osoba chora na depresję często ma problem z wykonywaniem najprostszych czynności, zaniedbuje się, zamyka się w sobie, nie potrafi odczuwać przyjemności. Jak pośród tak przejmującego krajobrazu odnaleźć bez niczyjej pomocy światło?

Depresja jest dziedziczna

Jest to w połowie prawdziwe stwierdzenie. Nie istnieje bowiem coś takiego jak gen depresji. To, że ktoś w rodzinie chorował na depresję, nie musi oznaczać konieczności, że drugi jej członek również zachoruje. Przyczyny depresji są niezwykle złożone, czynnik genetyczny jest jedną z wielu, ale niedecydującą.

By się wyleczyć wystarczy wziąć tabletkę

Każdy przypadek depresji jest inny, dlatego też wymaga innej formy leczenia. W niektórych przypadkach potrzebna będzie jedynie psychoterapia, czasem trzeba będzie się wspomóc lekami, a czasem konieczne będzie połączenie tych dwóch metod. Wszystko zależy od tego jak mocno zaawansowana jest choroba.

Leki antydepresyjne są uzależniające

Leki przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza są bezpieczne i nie uzależniają. Jednak, tak samo jak w przypadku innych leków (np. przeciwbólowych, nasennych czy uspakajających), gdy są przyjmowane w sposób niezgodny z założeniami, mogą powodować skutki uboczne i uzależnić. To jednak czy spowodują uzależnienie nie zależy od specyfiki leku, a od osoby go przyjmującej.

Depresja może się przytrafić każdemu, dlatego warto wiedzieć więcej na ten temat www.ebrodnica.pl