Jak uczyć się asertywności

Kiedy jesteśmy w bliskiej relacji z kimś, staramy się, aby ta relacja była jak najlepsza. Są wśród nas ludzie, którzy bardzo chcieliby mieć dobre i poprawne relacje ze wszystkimi dookoła. Poza tym nikt nie lubi kłótni. Nie jest to przyjemne, lepiej jest żyć w dobrych i serdecznych stosunkach. To jest korzystne dla naszego stanu psychicznego. Czasem tak bardzo chcemy być w dobrych stosunkach z naszymi kolegami z pracy, z sąsiadami, z rodziną czy członkami rodziny, że nie potrafimy odmawiać. Myślimy sobie, że jeśli będziemy pomocni, to na pewno zyskamy sympatie. Jednak gdzie kończy się pomoc, a gadzie zaczyna się naiwność? Niestety niektórzy ludzie są bardzo interesowni i potrafią bez skrupułów wykorzystać pomoc.

Co to jest asertywność?jak-uczyc-sie-asertywnosci

Asertywność to sztuka odmawiania, to sztuka wyrażania swojego zdania. Jeśli nie odpowiada nam z jakiś przyczyn coś, to potrafimy wyrazić swoje zdanie i na przykład odmówić. Koledzy namawiają na spróbowanie narkotyków, cały Twój środek mówi nie, a jeśli mimo wszystko bierzesz i próbujesz, bo nie potrafisz odmówić, to znaczy, że nie jesteś asertywny. Działania wbrew sobie nie są dobre dla naszego stanu psychicznego, dlatego asertywności trzeba ćwiczyć i trzeba starać się być w życiu codziennym asertywnym.

Jak nauczyć się asertywności?

Osoby, które boją się odmówić czy sprzeciwić robią to ze zwykłego strachu. Boją się jak zostanie odebrana odmowa, boją się negatywnego obrazu swojej osoby w oczach, której odmówiły. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że osoba asertywna wcale nie jest kojarzona z osobą nieuprzejmą czy niedobrą. Osoba asertywna wręcz przeciwnie jest kojarzona z osobą, która jest silna, posiada silny charakter. Takie osoby budzą podziw i szacunek. Umiejętność wyrażania swojego zdania i odmawiania paradoksalnie może poprawić szczere relacje. Jeśli ktoś zrezygnuje z relacji z tego powodu oznacza to tylko jedno, że dana osoba była interesowna. Asertywność to także klucz do życia w zgodzie ze samym sobą, a to jest przecież najważniejsze.